K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet??

Spetsiifilisemad arutelud ning nõuanded
Vasta
tmw
Huviline
Postitusi: 358
Liitunud: 03.01.2005 20:31 29
Peamine sõiduk: MB W212 E500
Asukoht: Pärnu

K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet??

Postitus Postitas tmw »

Tere,

Kas keegi siin foorumis on oma E60 standard stereo süsteemi täiendanud ainult kõrgete (esiustele + tagaakna paneelile) lisamisega?
Ilma võimu lisamata. Kas on märgatavat erinevust või ei ole?
Teada olevalt on Hi-Fi-l ka võim.

Huvitab, kas nende kõrgete lisamine ilma võimu lisamiseta annab mingit effekti.

Kellel on kogemust palun jagage.

Hetkel on autol standard stereo ja see on ikka väga väga nigel.

Tänud ette!


Tõnu
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Ranno »

Mul küll otsest kogemust ei ole, aga ma olen päris palju lugenud selle kohta välismaa foorumitest. Plaanis on oma E90'l base süsteem kuidagi paremaks saada... Sai ostetud Gladen komponentide komplekt ja kui ma need autosse saan, siis oskan ehk ka Sinu küsimusele paremini vastata. Esialgu ilmselt panen kõlarid ilma võimuta sest võim on alles teel eesti poole...

Aga teoorias on nii et sellel base süsteemil on üsna vinge EQ vahel, mis teeb heli "paremaks" nende originaal kõlarite jaoks. Lisades kõrgete kõlarid läheb heli ilmselt liiga teravaks.
Kasutaja avatar
maxs30
Huviline
Postitusi: 220
Liitunud: 25.05.2012 07:48 24
Asukoht: Tallinn,Laagri

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas maxs30 »

aabb
Viimati muutis maxs30, 15.04.2019 21:23 41, muudetud 1 kord kokku.
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Ranno »

maxs30 kirjutas:E70 ühel oli hi-fi ja teisel tavaline. Erilist vahet ei täheldanud. Võiolla ei oska seda EQ sättida.
See EQ ei ole seadistatav ja see on erinev sõltuvalt sellest kas HU on kodeeritud stereo või hifi peale (ehk siis kas on tweeterid ja võim või mitte). See vahe peaks ikka väga kõrvaga kuuldav olema.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
sigaelmar
Huviline
Postitusi: 3716
Liitunud: 02.07.2006 16:24 43

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas sigaelmar »

Tavaliselt on nii, et standard helisüsteem on BMWdel väga vilets ja HiFi on siis lihtsalt vilets.
316ti E46; 325i E36; 325iA E36; 328iA E36; 520iA E34; 520iA E34; 525tdsA E39; 525dA E61; 528i E39; 530dA E60; 730d E65; 730iLA E38; 740iA e38; 750iLA E38; 750iLA E38; 750i E65; X5 4.4i E53
Kasutaja avatar
maxs30
Huviline
Postitusi: 220
Liitunud: 25.05.2012 07:48 24
Asukoht: Tallinn,Laagri

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas maxs30 »

aabb
Viimati muutis maxs30, 15.04.2019 21:23 50, muudetud 1 kord kokku.
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Ranno »

maxs30 kirjutas:Menüüs on EQ kus saab neid ribasi liigutada üles ja alla. Lihtsalt mis asendis nad peavad olema.
Siis on top-hifi, mitte hifi. Minu teada hifi variandil menüüs EQ pole. Aga kui sa base ja top-hifi vahet ei kuule, siis on midagi väga mäda. Kuhu neid ribasid liigutada sõltub sellest milline heli sulle meeldib, eks proovi ja vaata mis juhtub.
Jaakk
Huviline
Postitusi: 666
Liitunud: 18.02.2009 17:00 05
Peamine sõiduk: BMW 525i E60 2007
Asukoht: Tartu, Raadi

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Jaakk »

Kas HIFI -st on olemas ka kõrgem klass E60 jaoks? Mis seal erinevat on? Teised kõlarid, parem võimendi?
Mul enda autos on HIFi, sound on hea aga bassi on maru nadilt, istmete all on küll 2 subbakat aga neid tunned alles siis kui volume 70% peal.
Pagassis, koopa peal olev võimendi on muidugi eriti pisike karbike ka (10x10 cm). Ainult võimendi vahetamine millegi parem (OEM) vastu ei anna vist midagi.
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Ranno »

Ma e60'ga ei ole väga kursis, aga peaks olema üsna sama mis e90 (audio osas). E90 on 3 varianti, base, hifi ja top-hifi (Logic7). Base ja hifi kõlarid on vist samad, hifi'l on tweeterid ja võim lisaks (võim on vist ainult esimeste kõlarite ja woofrite vahel). Top-hifi kõlarid on kõik teised. E90 top-hifi võim on päris pikk karp. Kuna kanalite arv on hifi ja top-hifi võimudel erinev, siis on ilmselt suht hakata seda top-hifi võimu sinna aretama, lihtsamalt ja ilmselt ka parema tulemuse saaks korraliku võimuga.
Ainult bassi juurde tahad, siis ilmselt on variant mõned bemmi jaoks tehtud woofrid istmete alla vaadata, SWS, Gladen vms.
Jaakk
Huviline
Postitusi: 666
Liitunud: 18.02.2009 17:00 05
Peamine sõiduk: BMW 525i E60 2007
Asukoht: Tartu, Raadi

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Jaakk »

Ainult subwoofrite välja vahetamine (originaal võimu küljes) ei anna vist midagi juurde? Selleks vaja eraldi võim ka nende jaoks?
Kasutaja avatar
maxs30
Huviline
Postitusi: 220
Liitunud: 25.05.2012 07:48 24
Asukoht: Tallinn,Laagri

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas maxs30 »

aabb
Viimati muutis maxs30, 15.04.2019 21:24 01, muudetud 1 kord kokku.
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Ranno »

Jaakk kirjutas:Ainult subwoofrite välja vahetamine (originaal võimu küljes) ei anna vist midagi juurde? Selleks vaja eraldi võim ka nende jaoks?
Välismaa foorumitest olen lugenud et natukene pidi andma.

Maxs30: 677 peaks olema top-hifi.
tmw
Huviline
Postitusi: 358
Liitunud: 03.01.2005 20:31 29
Peamine sõiduk: MB W212 E500
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas tmw »

Tere,

Olen Saksa foorumitest niipalju teada saanud, et kokku on isegi 4 süsteemi.
1. Standard ( 6 kõlarit - ilma võimuta) Esiistmete alused bassikõlarid 16cm. Kõik signaalid tulevad otse läbi raadio.
2. HiFi ( 6 kõlarit + 4 kõrget + väike võim). Esiistmete alused bassikõlarid on 20cm ja saavad ainukesena nüüd signaali sellelt lisatud väikeselt võimult. Teised kõlarid saavad ikka signaali otse juhtaparaadist. Kõlarid on kvaliteetsemad võrreldes standardiga ja juhtaparaat on programmeeritud ka HiFi tarbeks ja võimu olemasolu jaoks.
3. Top HiFi e. Logic 7 - lisanduvad veel mõned kõlarid tagaustesse ja ette armatuurlaua keskele. Kõlarid on kvaliteetsemad ja kõik kõlarid saavad signaali võimust, mis omab juba vastava arvu kanaleid ja watte.
Juhtaparaat on Logic 7 settingutega programmeeritud.
4. Top HiFi Individual. Kõik mis on eelmisel on parema kvaliteediga ja võim on tugevam.

Minu küsimus oli selles, et paljud on lisanud standardile HiFi 4 kõrget kõlarit ilma võimuta ja kirjeldanud seda kui väga head parendust väga lihtsa vaevaga. Kas keegi on siin seda proovinud või on see rohkem selline petlik efekt.

Parimat

Tõnu
Kasutaja avatar
maxs30
Huviline
Postitusi: 220
Liitunud: 25.05.2012 07:48 24
Asukoht: Tallinn,Laagri

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas maxs30 »

aabb
Viimati muutis maxs30, 15.04.2019 21:24 09, muudetud 1 kord kokku.
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Ranno »

Niih, ma sain Gladen ONE 201 BMW EXTREME komplekti oma E90'sse (Base audio) installitud. Ütleme nii et ka ilma võimuta on parem, aga see base süsteemi EQ kõver rikub ikka kõik ilusa ära. Osade lugudega on juba täitsa ok aga teistega on endiselt saast. Ühesõnaga on parem, aga mitte 500 euro eest parem. Võibolla mängib mingit rolli ka see et mul on autos NBT, selle sisseehitatud võim pidi natuke võimsam olema kui vanemad süsteemid.

Nüüd oleks vaja veel Gladen ONE 120.4 DSP võim ka autosse saada. Siis saab ehk selle base süsteemi EQ natuke paremaks mudida või kui see ei aita siis tuleb NBT hifi peale kodeerida.
tmw
Huviline
Postitusi: 358
Liitunud: 03.01.2005 20:31 29
Peamine sõiduk: MB W212 E500
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas tmw »

Ranno,

Palju NBT väljund on? Minu E60 standard CCC annab vist ainult 4x25w.
Kui lisada kompod, siis soovitati HU kindlasti ümber HiFi peale progeda üldise helipildi huvides.
Kuid peale progemist ei tule istme all olevatesse subwoofritesse enam otse HUdist enam signaali ja on kindlasti vaja lisada võim.
Palju Sinu kompode komplekt maksis koos võimuga?

Sõidurõõmu

Tõnu
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Ranno »

tmw kirjutas:Ranno,

Palju NBT väljund on? Minu E60 standard CCC annab vist ainult 4x25w.
Kui lisada kompod, siis soovitati HU kindlasti ümber HiFi peale progeda üldise helipildi huvides.
Kuid peale progemist ei tule istme all olevatesse subwoofritesse enam otse HUdist enam signaali ja on kindlasti vaja lisada võim.
Palju Sinu kompode komplekt maksis koos võimuga?

Sõidurõõmu

Tõnu
Ma ei tea :-) Netist olen lugenud ainult et NBT on natuke võismam kui CIC, pole konkreetsete numbrite otsa sattunud ja ei usu ka et suurt vahet on.

Kas e60 hifi versioonis on siis võim ainult woofrite vahel? E90'l hifi variandis on võim esi kõlaritel ja woofritel, taga kõlarid on otse HU'st. Seega kui hifi peale kodeerida siis on 4 kanalit vaja võimendada. Netist olen lugenud et kui autol on ees ka PDC, siis tekib probleem kui hifi peale kodeerida, esimesed piiksud jäävad kõvemad kui tagumised. Sellel põhjusel ma jätaks selle viimaseks variandiks. Kuna mul on DSP'ga võim siis loodan et saan base süsteemi EQ kõvera selle abil ära siluda.

Mul läksid need kõlarid ja võim 1k euri. Ma keerasin ilmselt vindi natuke üle ka, aga ma olen harjunud kodus üsna hea kvaliteediga muusikat kuulama ja ei tahtnud pettuda kui üldse investeerima hakkan.
tmw
Huviline
Postitusi: 358
Liitunud: 03.01.2005 20:31 29
Peamine sõiduk: MB W212 E500
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas tmw »

Tere,

Arvan, et E60-l on samamoodi nagu E90-l need lahendused standardis ja HiFis. Saksa foorumis mehed kirjutasid, et lisasid ainult kõrged 4tk ja progesid HU HiFi peale ja siis olid istmete alused woofrid vait ja signaali ei tulnud peale. Peale seda kui HiFi peale progeda, tuleb HUst ka uus väljund võimule ja sealt siis edasi subwoofritesse ja siis ka esimestesse kompodesse. Kas see pisike oem HiFi võim on juba 4 kanaline? Olen ise uurinud Tallinnas paigaldusi. Pakutakse järgmist plug&play paketti:
Ette ustesse kompod+kõrged
Taha aknapaneelile kompod+kõrged
Istmete alla subfoowrid
2 võimu, millest üks jääb kompodele ja üks puhtalt ainult subwoofritele.
Tundub loogiline. Kuid kas ka HU ümber progetakse, seda vastust veel ootan.

Ranno, 1k euri investeering peaks ikka väga väga erineva helipildi looma võrreldes base'ga.
Millal võimu külge saad ja mitme kanaliga võim on?

Sõidurõõmu

Tõnu
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Ranno »

tmw kirjutas:Tere,

Arvan, et E60-l on samamoodi nagu E90-l need lahendused standardis ja HiFis. Saksa foorumis mehed kirjutasid, et lisasid ainult kõrged 4tk ja progesid HU HiFi peale ja siis olid istmete alused woofrid vait ja signaali ei tulnud peale. Peale seda kui HiFi peale progeda, tuleb HUst ka uus väljund võimule ja sealt siis edasi subwoofritesse ja siis ka esimestesse kompodesse. Kas see pisike oem HiFi võim on juba 4 kanaline? Olen ise uurinud Tallinnas paigaldusi. Pakutakse järgmist plug&play paketti:
Ette ustesse kompod+kõrged
Taha aknapaneelile kompod+kõrged
Istmete alla subfoowrid
2 võimu, millest üks jääb kompodele ja üks puhtalt ainult subwoofritele.
Tundub loogiline. Kuid kas ka HU ümber progetakse, seda vastust veel ootan.

Ranno, 1k euri investeering peaks ikka väga väga erineva helipildi looma võrreldes base'ga.
Millal võimu külge saad ja mitme kanaliga võim on?

Sõidurõõmu

Tõnu
Siis on kolm varianti, kas E60 ja E90 on erinevad (Vähe tõenäoline kuna HU on sama), minu teadmised on valed või saksa foorumis jagatakse vale infot.
Vähemalt E90 peaks nii olema:
Base süsteemis tuleb HU'ust 4 High level kanalit. Esimesed kõlarid ja woofrid on sama juhtme otsas.
Hifi süsteemis tulevad esimesed kanalid low level (võimu jaoks) ja tagumised high level (otse kõlaritesse)
Top-Hifi puhul läheb heli optilist kaablit pidi võimu.

Rohkem väljuneid HU'l pole, seega ei saa mingist uuest väljundist juttu olla. Võim tuleb panna esimeste kõlarite juhtmete otsa mis on peale Hifi'ks kodeerimist low level. Tagumiste kõlarite otsadest ei saa kuidagi low levelit kätte ja lisaks pidi seal olema heli alumine ots ära lõigatud, seega need ei kõlba millegi jaoks.

Jah, minu teada on OEM Hifi võim 4 kanaliga, võimendab esimesi kõlareid ja woofreid. Tagumised on otse HU taga.

Tagumiste kõlarite võimendamine läheb seega keeruliseks, võimatu on saada nende jaoks low level väljundit. Lisaks on heli alumine ots nagunii ära pügatud. Mulle üldiselt meeldib stereo sound ja ma eelistangi et see ainult eest tuleks, seega kahe võimu plaanist mina vähemalt esialgu loobusin.

Võimu saan ehk esmaspäeval kulge, mul pole lihtsalt piisavalt ruumi garaazis et seda kodus teha. Võim on 4 kanaliga ja läheb esimeste kõlarite ja woofrite vahele. Plaanin level'i võimul nii maha tõmmata et ees ja taga mängiksid enam vähem sama kõvasti ja siis HU'st fader'i ette panna, nii peaks heli eest tulema ja samas eest ja tagant PDC piiksud sama kõvaks jääma (HU fader PDC piikse ei mõjuta).
Ma loodan ka et 1k investeering peaks rahuldava tulemuse andma.
tmw
Huviline
Postitusi: 358
Liitunud: 03.01.2005 20:31 29
Peamine sõiduk: MB W212 E500
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas tmw »

Ranno,

Arvan, et Sinu jutt on 100% õige. Saksa foorumist võisin valesti tõlgendada seda, et HiFi peale kodeerimine annab HU taga asetsevale mingile tühjalt seisvale pistikule võimu signaali. Ma ei ole ise HU tagapaneeli oma silmaga näinud. Seal ei ole ju mingit tühjalt seisvat pistikut. Sinu info alusel tegelikult jäävadki ju subwoofrid vait, kui ilma võimu lisamata HU HiFi peale progeda. Kõik klapib.

Ei ole ise kunagi stereo ja võimude maailma täpsemalt uurinud ja võin vabalt vahest puusse panna.
Kuid lõpuks saab info ikka kokku. Endal jääb küsimuseks, miks tahetakse 2 võimu minule pakkuda.

Huvitav oleks oma kõrvaga seda Sinu lahendust ka kuulata. :)
Asud ju ka Pärnus.

Sõidurõõmu soovides

Tõnu
Ranno
Huviline
Postitusi: 222
Liitunud: 23.09.2010 10:57 32
Peamine sõiduk: BMW 330d F31
Asukoht: Pärnu

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas Ranno »

tmw kirjutas:Ranno,

Arvan, et Sinu jutt on 100% õige. Saksa foorumist võisin valesti tõlgendada seda, et HiFi peale kodeerimine annab HU taga asetsevale mingile tühjalt seisvale pistikule võimu signaali. Ma ei ole ise HU tagapaneeli oma silmaga näinud. Seal ei ole ju mingit tühjalt seisvat pistikut. Sinu info alusel tegelikult jäävadki ju subwoofrid vait, kui ilma võimu lisamata HU HiFi peale progeda. Kõik klapib.

Ei ole ise kunagi stereo ja võimude maailma täpsemalt uurinud ja võin vabalt vahest puusse panna.
Kuid lõpuks saab info ikka kokku. Endal jääb küsimuseks, miks tahetakse 2 võimu minule pakkuda.

Huvitav oleks oma kõrvaga seda Sinu lahendust ka kuulata. :)
Asud ju ka Pärnus.

Sõidurõõmu soovides

Tõnu
Ega ma ka mingi tark sellel alal ei ole, lihtsalt olude sunnil olen seda teemat välismaa foorumitest uurinud. Ja noh NBT paigaldamiseks E90'sse pidi seda ikka päris palju tegema.

Kodeerida annab ka mitut pidi, osad muudavad käsitsi trace failis seadeid eraldi, nii võib tõesti kompoti kokku saada ja lõpuks kaobki midagi ära kui ei tea mis teed.
Kuna base süsteemis on woofrid ja esimesed kõlarid ühe juhtme otsas, siis Hifi'ks kodeerides peaksid esimesed kõlarid ka vaiksemaks jääma, mitte ainult woofrid.

Ma ei ole ka CCC ja CIC taga osa oma silmaga näinud, aga ma olen skeeme internetist vaadanud ja neil ei ole eraldi line level out'i.

Kui ma eestist uurima hakkasin, siis pakuti mulle ka kohe kahte võimu, aga kuna ma olin enne asja juba uurinud, siis ei näinud sellel mõtet. Aga eks see oleneb sellest mida keegi saavutada tahab ja millest selle nimel loobuma nõus on. Mina ei aja võimalikult kõvasti mängivat asja taga ja kõik autos olevad lisad peavad ka tööle jääma, seega mina leidsin et üks võim sobib minu jaoks paremini.

Ma ei pannud enne tähele et Sa ka Pärnus asud. Kui on huvi, siis võib vabalt kuskil kokku saada ja saad kuulata. Hetkel küll ei ole seal midagi kuulamisväärset, aga eks paistab mis peale võimu lisamist saab.
Kasutaja avatar
allanasi
Huviline
Postitusi: 1263
Liitunud: 27.02.2009 21:46 38
Peamine sõiduk: E60 530D
Asukoht: tartu/põlva

Re: K: E60 standard heli HI-FI-ks muuta - kas on suurt vahet

Postitus Postitas allanasi »

tmw kirjutas:Tere,

Olen Saksa foorumitest niipalju teada saanud, et kokku on isegi 4 süsteemi.
1. Standard ( 6 kõlarit - ilma võimuta) Esiistmete alused bassikõlarid 16cm. Kõik signaalid tulevad otse läbi raadio.
2. HiFi ( 6 kõlarit + 4 kõrget + väike võim). Esiistmete alused bassikõlarid on 20cm ja saavad ainukesena nüüd signaali sellelt lisatud väikeselt võimult. Teised kõlarid saavad ikka signaali otse juhtaparaadist. Kõlarid on kvaliteetsemad võrreldes standardiga ja juhtaparaat on programmeeritud ka HiFi tarbeks ja võimu olemasolu jaoks.
3. Top HiFi e. Logic 7 - lisanduvad veel mõned kõlarid tagaustesse ja ette armatuurlaua keskele. Kõlarid on kvaliteetsemad ja kõik kõlarid saavad signaali võimust, mis omab juba vastava arvu kanaleid ja watte.
Juhtaparaat on Logic 7 settingutega programmeeritud.
4. Top HiFi Individual. Kõik mis on eelmisel on parema kvaliteediga ja võim on tugevam.

Minu küsimus oli selles, et paljud on lisanud standardile HiFi 4 kõrget kõlarit ilma võimuta ja kirjeldanud seda kui väga head parendust väga lihtsa vaevaga. Kas keegi on siin seda proovinud või on see rohkem selline petlik efekt.

Parimat

Tõnu
Endal rohkem , kui 6 kõlarit autos , aga sellest HI-FI`st ei ole nagu märkigi vin koodi järgi.

Huvitav mul nagu 8 kõlarit kokku , ees kõrghelid (kolmnurksed ) ala kus peeglid , siis esimeste uste sees , esimeste istmete all , taga akna laual ja armatuuril on ka midagi kõlari taolist ,aga sinna ei ole veel kõrva vastu toppinud.
Sooviks panna ka taha uste sisse kõlarid , aga siis vaja leida vastavad polstrid.
Vasta